Dienas centra seniori piedalās Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU) veiktā pētījumā
Pētījuma mērķis ir identificēt potenciālos neirālos, kognitīvos, dzīvesstila un bioloģiskos (ģenētiskos) faktorus, kas var prognozēt kognitīvo funkciju pasliktināšanos pieaugušajiem no 55 gadu vecuma.
Projekts MOBILE-COG ir veltīts tam, lai pētītu, kā dažādi bioloģiskie, dzīvesveida un ģenētiskie faktori ietekmē kognitīvo funkciju pasliktināšanos cilvēkiem vecumā no 55 gadiem. Projekta galvenā uzmanība tiek pievērsta faktoriem, piemēram, kognitīvajām un motorajām rezervēm, kā arī specifiskiem neirofizioloģiskiem marķieriem, kas varētu palīdzēt prognozēt patoloģisku kognitīvo novecošanos vēl pirms klīnisko simptomu parādīšanās. Mērķis ir radīt jaunas zināšanas, kas var veicināt sabiedrības veselības stratēģiju izstrādi, tādējādi mazinot neirodeģeneratīvo slimību, īpaši Alcheimera slimības, slogu.
Ņemot vērā sabiedrības novecošanos, arvien svarīgāk ir izprast, kā ilgtermiņā veiktas fiziskās, intelektuālās un sociālās aktivitātes var palīdzēt saglabāt kognitīvās funkcijas novecošanas procesā. Projekta MOBILE-COG ietvaros tiks veikta padziļināta kognitīvo funkciju novērtēšana, izmantojot magnētiskās rezonanses un elektroencefalogrāfijas izmeklējumus, kā arī ģenētiskās analīzes, lai identificētu potenciālos riska faktorus kognitīvo spēju pasliktināšanās novēršanai. Šie pētījumi sniegs jaunas zināšanas par neirālajiem procesiem un dzīvesstila faktoriem, kas saistīti ar kognitīvās disfunkcijas risku.
Paldies, Agnesei (zinātniskā asistenta p. i.) un Zigmundam (zinātniskā asistenta p. i.) kas šodien viesojās mūsu Vidusdaugavas NVO centra ofisā, lai pētījumā iekļautu arī mūsu struktūrvienības Dienas centra “Kopā būt” seniorus!
Vairāk par pētījumu: https://www.rsu.lv/projekts/modificejamie-bio-un-dzives-stila-markieri-kognitivas-funkcijas-pasliktinasanas-2024