Vispasaules Senioru dienas dāvanā – iepazīstam Jaunjelgavu!

Vidusdaugavas NVO Centrs 9.Oktobris, 2020, 12:32 DC Kopā būt
Vispasaules Senioru dienas dāvanā – iepazīstam Jaunjelgavu!

Īsi pirms Vispasaules senioru dienas, ko visā pasaulē atzīmē 1.oktobrī, Dienas centra “Kopā būt” dalībniekiem bija iespēja apmeklēt Jaunjelgavu, lai iepazītos ar turienes pašvaldības darbu ar iedzīvotājiem senioru gados, iepazītu pilsētu un kopīgos pasākumos stiprinātu sociālās saites, kas īpaši svarīgi Covid-19 saslimšanas laikā.

Tomēr, ievērojot šībrīža situāciju ar Covid-19, īsi pirms došanās ceļā saņēmām ziņu, ka Jaunjelgavas seniori ir pieņēmuši lēmumu slēgt sava senioru centra darbību aptuveni uz pusgadu. Tādēļ 30.septembrī jēkabpilieši ar Jaunjelgavas senioriem netikās, bet par darbu ar šo mērķa grupu uzzināja no dienas laikā satiktajiem darbiniekiem, un arī Jaunjelgavu izpētīja. Divām Dienas centra “Kopā būt” dalībniecēm šis brauciens bija īpašas atmiņas, jo viņām tā bija bērnības pilsēta!

Ekskursija sākās no Jaunjelgavas novada tūrisma un informācijas centra (TIC) apmeklējumu. TIC atrodas skaistā, atjaunotā namiņa mājīgās telpās. Izrādās, ka Jaunjelgavas pašvaldība ir deleģējusi tūrisma attīstības darbu biedrībai! Kafijas un klinģera smarža, burvīgās Alises stāsts  par namiņa atjaunošanu pēc vēsturiskām bildēm, par rokdarbiem un amatnieku darinājumiem, par nākotnes plāniem ziemā, radošām darbnīcām, branču pārsteidza brauciena dalībnieces!

Tālāk gida pavadībā iepazināmies ar TIC ēkām, pilsētas laukumu un to vēsturi, dažādu karapulku atstātajām relikvijām. Laika gaitā pilsētu ir postījušas dažādas nelaimes: uguns, plūdi, mēris, holera un arī kari. Interesanti, ka tik mazā pilsētiņā ir vairākas baznīcas, četras! Izrādās, vēl pirms Pirmā Pasaules kara Jaunjelgava bija viena no lielākajām pilsētām Latvijā un ieņēma otro vietu aiz Rīgas! Par vēsturi šodien atgādina kapi – te atrodas vieni no lielākajiem ebreju kapiem, tie ir rūpīgi kopti.

Turpat centrā apskatījām Pētera Grauduļa muzeju un daiļamatnieka sētu. Ar kokgriešanu viņš nodarbojās vairāk nekā četrdesmit gadus. Koks bija viņa dzīves lielākā mīlestība. Savos skaistajos, kvalitatīvajos darbos daiļamatnieks izmantoja gandrīz visus kokus, kas aug Baltijas reģionā: ozolu, bērzu, priedi, ceriņu, akāciju, kļavu, osi u.c. Pētera Grauduļa izveidotajā darbu muzejā var aplūkot meistara darbus no pašiem pirmajiem līdz pēdējiem. Meistaram ir bijušas daudzas izstādes gan Latvijā, gan visā pasaulē.

Kā saldais ēdiens bija brauciens pa Daugavu ar kuģīti “Baltā kaza”. Rudens skaistums jau bija nedaudz iekrāsojis krasta kokus, saule, mierīgais ūdens plūdums – šī burvīgi kopā pavadītā diena bija kā rudens dāvana mūsu senioriem!

 

Ligita Upīte
Dienas centrs “Kopā būt” vadītājas p.i.

Vispasaules Senioru dienas dāvanā – iepazīstam Jaunjelgavu!