Dienas centra aktīvākie seniori apmeklē Preiļu senioru biedrību un centru

Vidusdaugavas NVO Centrs 6.Oktobris, 2021, 21:33 JaunumiDC Kopā būt
Dienas centra aktīvākie seniori apmeklē Preiļu senioru biedrību un centru

Biedrības “Vidusdaugavas NVO centrs” struktūrvienības “Dienas centrs “Kopā būt”” seniori 29.septembrī  devās ekskursijā uz  Preiļiem.

„Svarīgākais ir nenolaist rokas, nepalikt vieniem, bet darboties, pievērsties vaļaspriekiem un iespējai aprunāties,” tā stāsta aktīvā Preiļu novada pensionāru biedrības vadītāja Marija Briška. Protams, Covid apstākļi ievieš savas korekcijas un ierobežojumus, tomēr, arī ievērojot tos, var gan rīkot pastaigas dabā, gan audzēt puķes, gan padalīties ar savām atmiņām no ceļojumiem, celt gaismā pašu rokdarbus un veidot izstādes. Bet svarīgākais – dalīties pozitīvismā un sirds siltumā ar apkārtējiem.  Arī pandēmijas laikā Preiļu seniori atbalsta viens otru.

Plašajās un zaļo augu pilnajās Preiļu novada pensionāru biedrības telpās laipni sagaida enerģijas pilnas seniores. Rudens velšu izstāde, kura katrs dalībnieks, no pašu sētām sēkliņām, stādiem,   parāda vasaras guvumu! Tās ir atmiņas par pozitīvo piedzīvoto.

Mūs priecēja preilēniešu skaisti izvietotie radošo darbnīcu veikumi, pašu gatavotie rokdarbi, kafija, garmaizītes un jēkabpiliešu tradicionālā dāvana ciemiņiem — klinģeris!

„Nav laika domāt par slimībām, ir jākustas!”

Mēs nedomājam par to pandēmiju, nedomājam, ka tā ir tāda slimība, ka rokas ceļ augšā un jāiet bezdibenī. Piesaistām cilvēkus, visu, ko var šajos laikos kā tagad. Kā ir tā ir, bet galvenais būt optimistam. Nevajag čīkstēt, bet iet uz priekšu, ” tā teic Marija.

Šajā laikā, kad eksistē virkne ierobežojošo pasākumu, Marija Briška, kas ir arī psihologs, nāca klajā, šķiet, ar pilnīgi nereālu ideju, uzsākot akciju ar nosaukumu „Nāc, parunāsim!”. Bet tā darbojas un bez liekas pulcēšanās, bet ar atdevi.

Marija kā psihologs prot ar cilvēkiem runāt, skaidrot, viņa spēj pacelt cilvēkam optimismu. Cilvēkam jau vienam mājās ir grūti. Viņi sākumā sazvanās, tad iet pie viņas, un tas ir ļoti labi.

‏„Cilvēki nāk, kad viņiem ir nepatikšanas dzīvē, un gribas izrunāties. Tā viņi nāk pie manis pa vienam, bez pulcēšanās. Ir bijuši gadījumi, kad cilvēki nevar sazināties ar saviem bērniem un mazbērniem, kuri dzīvo ārzemēs. Es viņiem devu savu telefonu, no mesendžera viņi sazinājās, jo daudziem te jau ir vienkāršie telefoni. Tā viņiem radās tas miers dvēselē un prieks,” stāsta Marija Briška.

Blakus telpās tika izrādīts Dienas aprūpes centrs, kur cilvēki ar dažādām problēmām, kā arī seniori var relaksēties smilšu un gaismas terapijas veidotajos tēlos.

‏Marija ir iedvesmotāja: vajag smelt to labo un gaišo un priecāties par dzīvi. Var pastaigāt pa parku, tagad putni lido un čivina, paskaties dabā, un tas jau dod lielu impulsu dzīvot un priecāties.

‏Pensionāru biedrībai plānu un ieceru ir daudz, un redzot šos aktīvos seniorus, nav arī šaubu par to īstenošanu dzīvē.

Seniori iepazīst Preiļus

Jēkabpils seniorus sagaidīja dziedošā gide Irēna Kjarkuža. - Preiļu novada tūrisma informācijas centra konsultante/organizatore. 1817 gadā uzbūvētajā un 2006. gadā renovētajā MUIŽNIEKU BORHU KAPELĀ,  ir fantastiska,  akustika, apbrīnojama !  Gide Irēna ar savu skanīgo balsi nodziedāja  gan garīgās, gan laicīgās dziesmas. Tās bija iespaidīgi! Kapelā bija apskatāmas Latvijas Mākslas akadēmijas veidotās itāļu renesanses gleznotāju darbu reprodukcijas un tēlnieces Ēvī Upenieces skulptūras.

Preiļu muzejā pamatekspozīciju veido  deviņi stāsti par apdzīvoto vietu vēsturisko ainu no senākiem laikiem līdz  mūsdienām. Tā otrajā stāvā seniori varēja baudīt burvīgu gleznu izstādi !

Rudens skaistās lapas padarīja krāšņu  Preiļu muižas kompleksu, ar  parku un dižkoku taku. Preiļi vairāk kā 500 gadus piederējuši muižnieku Borhu dzimtai, kura bijusi viena no visietekmīgākajām un bagātākajām poļu dzimtām Latgalē. Viņu valdīšanās laikā tikai izveidots 41,2 ha lielais parks, no kuriem 13 ha aizņem dīķi un kanāli. Zirgu staļļa sienu stāvi, atgādina ko vairāk, ko „īpašu,  elegantu muižas sienu“ (parasti ekskursanti domā, ka tā ir neatjaunotā muiža), izrādās, tur tika turēti, un apmācīti dārgie sporta zirgi.

Pati muiža ir pārvērtusies, tā ir skaista, cēla, tai ir uzlikts jauns jums, nostiprināti pamati, salikti jauni logi, ir jāgaida iekšdarbu un komunikāciju pārbūve. Interesanti, ka šajā parkā satiekas pagātne un tagadne. Aktīvajā zonā atrodas BMX trase, volejbola un futbola laukumi, tenisa korti, āra trenažieri, labiekārtota pludmale un vasaras kafejnīca. Un tas viss pieejams par brīvu, un visām paaudzēm!

Preiļi ir siera pilsēta, ar ko lepojas  ik viens preilēnietis ! “Preiļu siers” ir populārs ne tikai Latvijā. Siera veikaliņš Jēkabpils seniorus iepriecināja, jo cenas firmas  veikalos ir zemākas.

Viesojas vīngliemežu audzētavā

Trešā ekskursijas pietura bija OŠU MĀJAS — Vīngliemežu audzētava. Saimnieks, entuziasts un neatlaidīgais latgalietis Ainis  izrādīja vīngliemežu voljērus, šo it kā gurdeno lēnīgo dzīvnieku dzīvi, bet aktivitātes nakts un lietus stundās. Par gliemežu mājiņu pieprasījumu dārgajos restorānos, par vairošanos, par ēdināšanu, par to kvalitatīvo gaļu un tās pagatavošanu. Visi seniori tika cienāti ar gardo gliemežu pēdiņu pastēti, kā arī pēdiņas, kā uzkodas pie maizes vai dzēriena. Daudziem senioriem bija pārsteigums, par tik gardu produktu!

Šī septembra ekskursija bija ar mērķi redzēt un satikties ar citiem līdzīgiem dienas centriem Latvijā, iedvesmoties, redzēt viņu veikumu un sadzirdēt vienam otru, kā arī redzēt šīs pilsētas kultūrvēsturisko mantojumu un aktīvu cilvēku saimniecisko darbību. Brauciens bija izzinošs, un patīkams saules krāsainajā rudens dienā!

Ligita Upīte
DC “Kopā būt” vadītājas p.i.

Dienas centra aktīvākie seniori apmeklē Preiļu senioru biedrību un centru