Tukuma novada aktīvie iedzīvotāji iepazīst Jēkabpils novadu
Trīsdesmit Tukuma novada aktīvo uzņēmēju, pašvaldības, kopienu un NVO pārstāvju 2024. gada 6. un 7.septembrī ieradās Jēkabpilī, lai biedrības “Partnerības laukiem un jūrai” organizētā braucienā iepazītu visu Jēkabpils novadu. Vizītes gaitu sagatavoja un vadīja biedrības struktūrvienības “Lauku attīstības partnerība “Vidusdaugava”” projektu koordinatore Santa Šmite.
Piektdienas pēcpusdienā, 6.septembrī, Jēkabpils Vēstures muzeja filiālē Sēļu sēta notika iepazīšanās ar “Vidusdaugavas NVO centrs” plašo un sekmīgo darbību. Valdes priekšsēdētāja un Atveseļošanās un noturības mehānisma projekta vadītāja Agita Pleiko informēja par paveikto senioru dzīves kvalitātes uzlabošanai. Šobrīd aizrit vairāki veiksmīgi projekti visas Latvijas un īpaši Jēkabpils novada senioru aktivizēšanā, būtisku jaudu sniedz projekts par Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveidi, kas ir devis impulsu organizācijā izveidot jaunu struktūrvienību “Vidusdaugavas Senioru universitāte”.
“Vidusdaugavas NVO centrs” jau ilgstoši aktīvi strādā arī ar jauniešiem. Īpaši darbietilpīgi un interesanti ir projekti, piesaistot ārzemju brīvprātīgos Eiropas Solidaritātes korpusa ietvaros. Linda no Latvijas, Leonardo no Portugāles un Oskars no Francijas iepazīstināja ar savu pozitīvo pieredzi brīvprātīgo darbā Jēkapilī un Jēkabpils novadā, ko viesi ar interesi uzklausīja.
Vizītes laikā tika īsi ieskicēts arī “Vidusdaugavas NVO centrs” darbs ar LEADER finansējuma popularizēšanu spilgtu ideju piesaistei Jēkabpils novadā. Šobrīd norit 2.kārtas projektu vērtēšana trīs rīcībās, norit sadarbības sarunu veidošana ar Latvijas investīciju un attīstības aģentūru pārstāvniecību Jēkabpilī, kā arī noris gatavošanās konferencei par LEADER pieejas īstenošanas pieredzes stāstiem no iepriekšējā plānošanas perioda Viļņā.
Pēcpusdienas gaitā tika apskatīta arī Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļa “Sēļu sēta”, Daugava un novērtēti aizsargdambja rekonstrukcijas darbi, iepazīta Jēkabpils Vecpilsēta un saskaitīti vides un sakrālie objekti pilsētas centrā.
Vakara noslēgumā izbaudīts šī gada Mājas kafejnīcu dienu Sēlijā piedāvājums "Dzīres ābeļdārzā", ko galdā cēla Salas pagasta saimniecībā "Sīmaņi". Māju kafejnīcu dienu noskaņās notika iepazīšanās ar darbīgo Veides ģimeni. Saimniecība nodarbojas ar medus apstrādi un krūmmelleņu audzēšanu, piedāvā banketu organizēšanu, kā arī aktīvi piedalās dažādās sabiedriskās iniciatīvās.
Otrajā vizītes dienā pēc nakšņošanas brīvdienu mājā “Ūdensdzirnavas” un sātīgajām brokastīm Salas pagasta Biržos un Aknīstē tika uzklausīts pieredzes stāsts par veselīgo dullumu, attīstot dabas tūrismu biedrībā “Sēlijas laivas”. Organizācijai piecu gadu laikā ir izdevies izveidot laivošanas infrastruktūru un veidot laivošanas kultūru Sēlijā, popularizēt vietējās dabas, vēstures mantojuma un rosīgo cilvēku darbu Latvijas mērogā.
Savukārt 17 kilometrus tālāk – ar humoru par lielo un viedo Anceni, kas vinnēja konkursā “Dari savu PILSĒTU labāku 2022”, par spēcīgo uzņēmējdarbības gēnu, par pašpietiekamību, bet tik ļoti nepieciešamo asfaltēto ceļu un skolas ēkas apsaimniekošanu – viesus dzirkstoši uzņēma Ancenes kopienas pārstāvji. Stāstā tika izcelts Ancenes brīvprātīgo ugunsdzēsēju darbs, jo iepriekšējā naktī pirms vizītes, kad brīvprātīgie bija strādājuši, lai glābtu no liesmām māju ciemata centrā.
Pēc Ancenes reālistiski spožās vizītes, Kaldabruņā varēja ieraudzīt, ka augšāmcelšanās ir iespējama. Biedrība “Ūdenszīmes” mērķtiecīgi pierāda, ka cilvēki laukos ir zinoši, radoši un spēj saliedēties savas vietas attīstībai. Piemēram, publiskā ārtelpas apgaismojuma neesamību kadabruņieši risina ar LEADER finansējuma piesaisti, uzstādot ciematā četrus oriģināla dizaina apgaismes objektus, kas darbojas ar saules un vēja enerģiju.
Kaldabruņā izskanēja arī Sēlijas pārzīmološanas stāsts no kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas”. Stāsts par to – kā piecu gadu laikā iespējams būtiski un pozitīvi mainīt reģiona tēlu. Šāds piemērs ir unikāls arī Eiropas mērogā – jo šis ir pirmais gadījums, kad plašāka reģiona tēls un sabiedriskās dzīves procesi tiek būtiski ietekmēti ar pilsoniskās sabiedrības iniciatīvu un resursiem.
Baronu Budbergu rezidentcē Gārsenes pilī viedajā Gārsenes ciemā vizītes dalībnieki ar lielu prieku baudīja Māju kafejnīcu dienu atmosfēru un maltīti, kā arī īsu ieskicējumu viedā ciema konceptā. Gārsenes viedo ciemu raksturo pieci elementi, kas strādā katrs atsevišķi, gan visi kopā - Gārsenes muiža (pils), dzirnavdīķis (Dienvidsusējas uzpludinājums) ar mazo HES, dabas takas, Sāra kalns un Gārsenes cilvēki. Arvien aktīvāk gārsenieši meklē veidus, kā savienot šo elementus, stiprināt sociālo kapitālu un izmantot kopienas pārstāvju kompetences ciemata attīstīšanai.
Viesu turpmākais ceļš veda uz Aizkraukles rajona partnerības teritoriju – Ērberģi, kas ciemiņus uzņēma uz Māju kafejnīcu dienu launaga tiesu un stiprās kopienas stāstiem.
Šādas vizītes dod iespēju pašiem paraudzīties uz saniegto un ļoti ar to lepoties. Paldies partnerībai “Laukiem un jūrai” par viesošanos!
Santa Šmite
Lauku attīstības partnerība “Vidusdaugava”
Projektu koordinatore