5 Vācijas kopienu veiksmes stāsti enerģētikā

Madara Borisova 13.Februāris, 2025, 13:08 LEADER jaunumi
5 Vācijas kopienu veiksmes stāsti enerģētikā

Šis labās prakses apkopojums sagatavots projekta “Energokopienu stiprināšana Latvijas lauku teritorijās” (projekta Nr. 39264/01-41) ietvaros ar Vācijas Vides fonda atbalstu. Tā mērķis ir veicināt atjaunojamās enerģijas kopienu (RECs) attīstību Latvijas lauku reģionos, iedvesmojoties no veiksmīgiem piemēriem Vācijā. Projektā piedalās Heinriha Bella fonds Šlēsvigā-Holšteinā un Latvijas Lauku forums, un tas norisinās no 2024. gada janvāra līdz 2025. gada septembrim.

Projekta ietvaros tiek organizētas dažādas aktivitātes:

  • politikas dialogs un pieredzes apmaiņa ar Latvijas un Vācijas ekspertiem,
  • pētījumi un labās prakses apkopojumi,informatīvi un izglītojoši pasākumi reģionos,
  • atbalsts vienas pilotenergokopienas izveidei Latvijā.

Lai sniegtu iedvesmu Latvijas kopienām, tika apkopoti pieci veiksmīgi piemēri no Šlēsvigas-Holšteinas reģiona Vācijā, kas demonstrē dažādus energokopienu modeļus un to ietekmi uz vietējo attīstību.

 5 Eiropas kopienu veiksmes stāsti enerģētikā

Sprakebüll pašvaldība, Vācija
Mazs ciems pie Dānijas robežas, kas soli pa solim kļuvis enerģētiski pašpietiekams. Kopienas vēja un saules parki, biogāzes apkure – 90% māju pieslēgtas atjaunojamai enerģijai, un ienākumi no vēja un saules parkiem tiek ieguldīti ciemata attīstībā.

BürgerEnergieNord eG, Vācija
Inovatīvais “īrnieku elektroenerģijas” modelis, kur saules enerģija tiek tieši piegādāta daudzdzīvokļu mājās, ļaujot īrniekiem samazināt elektrības rēķinus par 10%. Šis modelis kļūst arvien populārāks Vācijā un varētu būt piemērots arī Latvijai.

Boben Op energokooperatīvs, Vācija
Vietējais siltumtīkls, kas balstīts uz reģionālajiem biomasas resursiem un saules enerģiju. 250+ biedru, pašvaldības līdzdalība un finansiāls ieguvums vietējiem iedzīvotājiem.

Alte Gärtnerei ekoloģiskais rajons, Vācija
Pilnībā ilgtspējīgs dzīvojamais rajons, kur visi enerģijas avoti ir vietēji – saules paneļi, granulu apkure, zaļā infrastruktūra. Projekts parāda, kā pilsētvidē var panākt zemu ietekmi uz vidi.

Vīmersdorfas kopienas vēja parks, Vācija
Jau 1997. gadā 12 lauksaimnieki izveidoja kopienas vēja parku, kas šobrīd apvieno 188 partnerus. Pašvaldība no projekta gūst 100 000 – 200 000 EUR gadā, kas tiek izmantoti vietējās infrastruktūras attīstībai un sabiedriskajiem projektiem.

Lasiet vairāk par katru no šiem piemēriem un iedvesmojieties, kā kopienas var pārņemt kontroli pār savu enerģiju un nākotni!

Informācijas avots: https://laukuforums.lv/5-vacijas-kopienu-veiksmes-stasti-energetika/