Atskats uz konferenci par LEADER pieejas 20 gadiem Latvijā
Šī gada 20. novembrī Abgunstes muižā norisinājās iedvesmas konference "20 gadi Latvijā: LEADER devums Latvijas attīstībai". Konferences laikā kopā ar Zemkopības ministrijas, Latvijas Lauku foruma, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra pārstāvjiem un citu vietējo rīcības grupu kolēģiem atskatījāmies uz LEADER pieejas sasniegumiem un pārrunājām nākotnes iespējas. Biedrības struktūrvienību – lauku attīstības partnerību “Vidusdaugava” pārstāvēja projektu koordinatores Santa Šmite un Māra Bitāne.
Esam jaunpienācēji LEADER vietējo rīcības grupu apritē, taču esam apņēmības pilni palīdzēt mūsu teritorijas biedrībām, uzņēmējiem un aktīvajām kopienām radīt un veidot Jēkabpils novada lauku teritoriju par lielisku vietu dzīvošanai, strādāšanai un atpūtai.
LEADER atbalsts ir bijis ļoti nozīmīgs lauku uzņēmējdarbības, infrastruktūras attīstībā un lauku iedzīvotāju dzīves uzlabošanā. To skaidri parāda konferencē minētā statistika. Daži fakti no LEADER 20 gadu pieredzes pūra:
- biedrības, nodibinājumi un reliģiskas organizācijas īstenojušas 4150 projektus;
- uzņēmēji īstenojuši 2781 projektus;
- valsts un pašvaldības iestādes īstenojušas 2226 projektus;
- vietējo rīcības grupu jeb partnerību darbības teritorijās dzīvo 47% Latvijas iedzīvotāju;
- pieejamais LEADER finansējums no 2023. līdz 2027. gadam ir 58,5 milj. euro.
Par to, kā LEADER finansējums izmantots atspērienam, radot iedvesmojošu, vietējai teritorijai vērtīgu rezultātu, vēstīja Abgunstes muižas saimnieki Jānis un Asnāte Avotnieki, kuri savā īpašumā īstenojuši astoņus LEADER projektus, viņu pieredze ir piemērs citiem, kā soli pa solim būvēt grandiozas ieceres.
Katrai partnerībai bija jāatved kāds LEADER projektā radīts vietējā uzņēmēja produkts reģionu labumu kopējam galdam “Reģioni dižojas”. Mēs dižojāmies ar Jēkabpils novada dārzniecības “Ratnieki” sarkano un dzelteno tomātu sulām ar čili un ķiplokiem. Ar LEADER projekta finansiālu atbalstu saimnieki Gatis un Ieva Puzāni pirms vairākiem gadiem uzsāka tomātu sulas un garšvielu pulvera ražošanu. Patiess prieks par uzņēmēju enerģisko darbošanos!
Iedvesmas konferencē uzzinājām par citu partnerību teritoriju uzņēmumiem un biedrībām, kuri radījuši unikālus, radošus pakalpojumus. Daži piemēri:
- SIA “Gatavo dabā” - mikropiedzīvojums Pierīgā ar nakšņošanu dabā;
- SIA “Erto prakse” - traumatologa – ortopēda privātprakses izveide Saldus novadā;
- Apgrieztā māja Smārdē - galvu reibinošas sajūtas kā lieliem, tā maziem apmeklētājiem;
- Broņislavas Martuževas fonds Rakstītāja - Broņislavas Martuževas dzejas klēts Madonas novadā;
- SIA “Rasa Botanicals” – ģimenes uzņēmums Līvānu novadā, kas ražo kosmētiskos produktus no Latvijas augiem.
Nobeigumā daži spilgti citāti no dalībniekiem:
"LEADER stāsts ir stāsts par cilvēkiem un vietām. Tas veicina vietējo demokrātiju un sadarbību starp sektoriem." – Valdis Kudiņš, LLF padomes loceklis.
"Ja mans kaimiņš dzīvos labi, tad arī es dzīvošu labi. Novēlu ikvienam sajust kaimiņa silto rokasspiedienu!" – Inga Krekele, Partnerība "Kaimiņi" koordinatore.
"Sabiedrības līdzdalība nav pašsaprotama – tā ir jāveicina, izglītojot, atbalstot un motivējot." Daiga Gargurne, LLF padomes priekšsēdētāja, biedrība "Sateka" valdes priekšsēdētāja.
Latvijas Lauku forums izpilddirektore Anita Seļicka uzsvēra vietējo rīcības grupu nozīmi, ka tas ir nozīmīgākais lauku attīstības aģents, kas veido un virza pārmaiņas un ka tām būtu jāpiešķir funkcijas un resursi, lai tās varētu šo lomu īstenot pilnā apmērā!
Ko nesīs nākotne? LEADER pieejai pastāv vismaz 4 attīstības scenāriji pēc 2027.gada, bet skaidrs ir viens - LEADER būs!
Konferenci organizēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs sadarbībā ar biedrību “Latvijas Lauku forums” un LEADER vietējām rīcības grupām.
Rakstu sagatavoja:
Māra Bitāne
Projektu koordinatore
Biedrības "Vidusdaugavas NVO centrs"
struktūrvienība "Lauku attīstības partnerība "Vidusdaugava"
mara.bitane@vidusdaugavasnvo.lv