Ukraiņu Palīdzības centrs turpina strādāt
Biedrības “Vidusdaugavas NVO centrs” izveidotais ukraiņu Palīdzības centrs vēl joprojām strādā Jēkabpilī, Brīvības ielā 258 A. Biedrība savos sociālajos tīklos, īpaši Facebook vietnē, regulāri ziņo par šī brīža ukraiņu bēgļiem visvairāk nepieciešamām lietām. Ikdienā bēgļu vajadzības uzklausa un viņu problēmas risina biedrības čaklie brīvprātīgie palīgi Rihards un Igors. Viņi regulāri sazinās ar ukraiņiem, lai noskaidrotu vajadzības un piedāvātu saņemtos ziedojumus, saorganizē tikšanās pie potenciālajiem darba devējiem. Dažkārt Jēkabpils novada iedzīvotāji un īpaši kaimiņi kooperējas, savāc apģērbus un citas mantas, un lūdz atbraukt pakaļ ziedojumiem. Samērā regulāri tiek ziedotas arī lielākas sadzīvei nepieciešamās mantas kā: virtuves tehnika, ledusskapji, veļas mašīnas, mikroviļņu krāsnis, mēbeles. Daudz reižu nākas izmantot personīgo automašīnu, lai atvestu ziedojumus uz centru.
Pašreiz, gada nogalē, ziedojumu skaits ir dubultojies! Palīdzības punktā ukraiņu kara bēgļiem Brīvības ielā 258 A Jēkabpilī, ziedojumus sašķiro pastāvīgā darbiniece, čaklā bitīte Alisa, kurai bieži nāk palīgā brīvprātīgā Olga no Ukrainas, sastrēgumu brīžos piepalīdz biedrības dalībniece Līga. Viņas sašķiro atvestos apģērbus pa pozīcijām, saliek tos plauktos. Šobrīd cilvēki ir atsaucīgi, ziedojot siltus apģērbus, segas, pašadītas cepures, šalles, cimdi un zeķes, daļa no kuriem tiks aizvestas uz Ukrainu karavīriem un civilajiem, kas palikuši dzimtenē. Pašlaik pie katra dāvinātā/ziedotā cimdu un zeķu pāra tiek uzrakstīts novēlējums Ziemassvētkos, ko uzraksta Dienas centra “Kopā būt” seniori. Dāvinājumi Ukrainā tiks nogādāti janvāra sākumā.
Jau trešo reizi 10.decembrī Vidusdaugavas NVO centra aktīvais valdes priekšsēdētājas vietnieks Rihards Barkovskis brīvprātīgi organizē neformālās tikšanās ar Jēkabpilī dzīvojošiem ukraiņu bēgļiem (10 cilvēki), lai palīdzētu ukraiņiem mācīties latviešu sarunvalodu. Šie ukraiņi Jēkabpils novadā dzīvo no jau 3 līdz 5 mēnešus, un ir atraduši darbu. Gandrīz visi ir ar augstāko izglītību: inženieri, investīciju jomas darbinieki, vadošie darbinieki, psihologi, u.c. Ukraiņi ir laimīgi, jo ir darbs, strādā kokapstrādē, šūšanas uzņēmumā un citur. Šajās tikšanās reizēs ar viņiem tiek izrunātas dažādas situācijas: pie darba devēja, veikalā, par tuvojošajiem Ziemassvētkiem. Grupā tiek mācīts kalendārs, skaitļi, krāsas, u.c. Periodiski sarunas novirzās par kara tēmu. Ukraiņi stāsta, kā notika viņu evakuācija. Ģimenēm bija iedotas trīs stundas, lai pamestu dzīvokli, un šai steigā aizmirstas dažādas mantas, tai skaitā portatīvais dators...
Ar visiem grupas dalībniekiem ir izrunāta nepieciešamība mācīties latviešu valodu. Cilvēkiem ir sapratne par valodas vajadzību dzīvē, jo tā palielina iespēju iekļauties darba tirgū, atrast labāko darbu. Pēc šīs latviešu sarunvalodas pusotras stundas apmācības pienāk nogurums, un tad ir laiks ieskatīties datorā. Rihards palīdz atrast interneta vietnes, kur var spēlējoties mācīties valodu dažādos līmeņos! www.valoda.lv, www.elaipa.lv, www.loecsen.com.
“Vidusdaugavas NVO centrs” saka paldies Rihardam par viņa nesavtīgo darbu!
Par Palīdzības centra darbu, daloties savās pārdomās, stāstīja R. Barkovskis,
ukraiņu bēgļu Palīdzības centra brīvprātīgais koordinators
Stāstu uzklausīja un pierakstīja L. Upīte, DC “Kopā būt” vadītāja