KULTŪRTANDĒMS: projekta dalībnieki iepazīst Latvijas vēsturi, dodoties uz Rīgu un Ogri

Novembra noslēgumā projekta KULTŪRTANDĒMS dalībnieki piedalījās aktivitātē, kuras laikā labāk iepazina Latvijas vēsturi un kultūru.
Kamēr pirmsskolas un sākomskolēnu grupa devās uz Ogri un vēlāk uz Rīgu, lai pārgājiena laikā iepazītu šīs skaistās pilsētas, tikmēr pusaudžu un jauniešu grupa iepazina Latvijas valsts vēstures līkločus, viesojoties atjaunotajā Rīgas pilī.
Rīgas pils ir izcils arhitektūras piemineklis un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja mājvieta. 2024. gadā, pēc apjomīgās rekonstrukcijas I un II posma pabeigšanas, muzeja rīcībā ir viens Rīgas pils korpuss ar ieeju no Daugavas gātes.
Līdz 2024. gada nogalei muzejs vispirms piedāvā iepazīt vērienīgākās atjaunotās pils telpas: velvētos pagrabus, kapelu, remteri, Svina torni. Projekta dalībnieki varēja orientēties jaunatklātajā pilī, kā arī apmeklēja izziņas pasākumu programmu. Izzinošajā nodarbībā “Mana Latvija”, jaunieši uzzināja svarīgākos notikumus kopš Latvijas valsts dibināšanas pirms 106. gadiem. Nodarbības vadītāja parādīja arī nozīmīgākos muzeja eksponātus, kā piemēram, Lāčplēša Kara ordeni, kas bija Latvijas augstākais valsts militārais apbalvojums laikā no 1920. līdz 1928. gadam. To pasniedza Latvijas brīvības cīņu veterāniem, un ārzemju valstsvīriem, diplomātiskā protokola ietvaros.
Pēc tam abas grupas tikās Rīgā, lai dotos uz Latvijas Nacionālo dabas muzeju. Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir viens no vecākajiem daudznozaru dabaszinātņu muzejiem Baltijā un lielākā sabiedrībai pieejamā dabas bagātību krātuve Latvijā. Muzeja vēsture aizsākās 1845. gadā, kad Rīgas baltvācu inteliģences pārstāvji nodibināja Dabaspētnieku biedrību (Der Naturforscherverein zu Riga) ar muzeju un bibliotēku.
Bērniem un jauniešiem pirms ekspozīciju apskates, tika izdalītas grāmatiņas ar uzdevumiem un krustvārdu mīklām, kas bija jāaizpilda, muzeja apskates laikā. Tā bija lieliska iespēja interaktīvi uzzināt, kādi dzīvnieki dzīvo dažādos kontinentos, kādas pēdas ir ezim un citiem dzīvnieciņiem, iepazīties ar to, kādi putni paliek ziemot Latvijā, kā arī apskatīties dažādus iežus un kristālus, iepazīstot to veidošanās procesu.
Pēc tam dalībnieki piedalījās diskusijā un radošajā darbnīcā, kuras laikā varēja savus iespaidus dokementēt mākslas veidā - izveidojot ilustrāciju vai zīmējumu auduma maciņam. Liela daļa iespaidojās no muzejā redzētā, attēlojot uz maciņiem dažādus dabas elementus vai dzīvniekus.
Diena bija piesātināta ar jaunām zināšanām un iespaidiem. Kā patīkams pārsteigums bija iespēja atpakaļceļā apskatīties Doma laukuma Ziemassvētku tirdziņu un tikko svētku rotā ietērpto un iedegto egli.
Arī ejot garām Melngalvju namam, visus pārņēma patīkamā Ziemassvētku gaidīšanas laika atmosfēra, jo šeit norisinājās egles iedegšanas pasākums ar dzīvo mūziku, kurai līdzi dziedāt izdevās arī projekta dalībniekiem.
Skaistu mirkli piedzīvojām, kad visi projekta dalībnieki, gan pirmsskolas vecuma bērni, gan jaunieši un viņu ģimenes, bija kopā un varēja nofotgrafēties pie Latvijas Brīvības piemienkļa. Tā būs skaista atmiņa, ko paturēt sirdī arī pēc vairākiem gadiem, atceroties šajā laikā gūtos iespaidus par Latviju.
Dalībnieki atzina, ka šī bijusi interesanta dienas, kuras laikā nostiprinājušās zināšanas par Latvijas vēsturi un nozīmīgākajiem notikumiem pēdējo 100 gadu laikā. Atpakaļceļā autobusā ukraiņi dziedāja savas mīļākās dziesmas, iepazīstinot latviešus ar tām. Pēc tam arī dalībnieki no Latvijas labprāt nodziedāja populārākās latviešu dziesmas, lai iepazīstinātu ar mūsu tautas mīļākajām melodijām. Kā izrādās, īpaši iemīļota dziesma ukraiņu vidū ir Vālodzīte, ko daži no dalībniekiem apņēmušies iemācīties.
Projektu “Kultūrtandēms” realizē biedrība “Vidusdaugavas NVO centrs” un to finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Vairāk par projektu, tā aktivitātēm un iespēju pieteikties, iespējams uzzināt, zvanot uz tel. nr. 29811673 (projekta vadītāja Monta).