KULTŪRTANDĒMS: Ukraiņu un latviešu ģimenes dodas ekskursijā uz Alūksni un Madonu

Madara Borisova 14.Oktobris, 2024, 12:51 Projekti
KULTŪRTANDĒMS: Ukraiņu un latviešu ģimenes dodas ekskursijā uz Alūksni un Madonu

Oktobra sākumā projekta KULTŪRTANDĒMS dalībnieki, ukraiņu un latviešu ģimenes, devās izbraucienā, kura laikā tika iepazīta Vidzeme - Alūksne un Madona.

Pēc rīta tikšanās Jēkabpilī, grupas pirmā pieturvieta bija “Ļapas maize” Madonā. Šajā maizes ceptuvē visiem bija iespēja piedalīties maizes cepšanas meistarklasē, kuras laikā saimniece Lāsma Jakuškina pēc mantotas dzimtas receptes iemācīja cept maizi. Pēc mīklas mīcīšanas un kukulīša izveidošanas, bija arī iespēja nogaršot maizīti, kurai, kā saka pati saimniece, ir bērnības garša. Kādēļ tieši “Ļapas maize”? Kā izrādās nosaukums radies no tā, ka saimnieci Lāsmu mazbērni iesākuši saukt par Ļapu un viņas cepto maizi - par Ļapas maizi. Tāpat maizes cepšanai, maizes kukulītim kopš senām dienām ir īpaša vieta latviešu kultūrā un vēsturē. Šo tradīciju saimniece gan saglabā pati, gan stāsta un rāda citiem.

Apmeklējot Vidzemi, noteikti jāizbrauc ar bānīti, tādēļ no Gulbenes uz Umerniekiem tika izmantots tieši šis transporta līdzeklis. Kultūrvēsturiskais Gulbenes - Alūksnes bānītis ir vienīgais regulāri kursējošais šaursliežu vilciens Baltijas valstīs. Brauciens bānītī bija aizraujošs piedzīvojums visām paaudzēm, jo tā ir iespēja sajust vēstures elpu un iztēloties, kā cilvēki ceļoja pirms vairākiem gadu desmitiem. Pēc tam ceļš veda uz “Bānīša Brīnumzemi”, kas ir atpūtas centrs, kurā bērni varēja izmēģināt dažādas spēles un atrakcijas, kamēr vecāki atpūtās.

Tā vien šķiet, ka Vidzemes kultūrēsturisko telpu nav iespējams iepazīt citādi, kā izbraucot ar vēl vienu bānīti. Pēc Alūksnes bānīša stacijas apmeklējuma grupas dalībnieki devās apkārtnes iepazīšanas izbraucienā ar vilcieniņu “Severīns”. Izbrauciens ar viclieniņu "Severīns" ļauj labāk apskatīties Alūksni un pilsētas ievērojamākās vietas. Brauciena laikā, kas ilgst 40 minūtes, dalībniekiem bija iespēja klausīties audiogidu, tādējādi uzzinot arī vēstursiskus faktus par pilsētu un maršrutu.

Šī arī bija noslēdzošā dienas aktivititāte un pēc vakariņām ģimenes devās atpūsties, lai jau nākamajā dienā turpinātu Latvijas kultūrvēstures un tradīciju izzināšanu.

Otrā diena sākās ar Alūksnes novada muzeja apmeklēšanu, kas atrodas Alūksnes pils kompleksā. Apmeklētājiem bija iespēja izpētīt pili, kas celta Tjūdoru neogotikas stilā 19. gs. otrajā pusē. Uzzināt par vēsturi un cilvēkiem, kas uzturējušies vienā no ievērojamākajiem arhitektūras pieminekļiem Latvijā. Lai ieinteresētu bērnus stāstos par vēsturi, muzejs piedāvāja piedalīties dedektīvu spēlē. Bērniem tika izsniegtas “detektīva burtnīcas”, kurās ekskursijas laikā bija jāveic piezīmes un jāiepazīst ekspozīcijas krājuma priekšmeti. Tā ir lieliska iespēja, kā ļaut bērniem iepazīt dažādos priekšmetus, kas atrodami krājumā., kā arī mācīties jaunus vātdus latviešu valodā. Arī tādus, kas raksturīgi pilij un nav ikdienā dzirdēti.

Pēc kārtīgas vēstures iepazīšanas, projekta dalībnieki piedalījās karameļu darbnīcā, kas izraisīja prieku mazāko dalībnieku vidū.

Ekskursija tika noslēgta iepazīstot Latvijas kultūrtas mantojumu un tradicionālās vērtības keramikas meistarklasē pie māsklinieka Jāņa Seiksta Madonas novadā. Keramiķa darbu klāsts ir ļoti plašs - nelieli suvenīri ar Madonas simboliku, svilpaunieki, svečturi, vāzes, krūzes, dekoratīvie sienas šķīvji, servīzes, dārza dekoratīvā keramika un dāžādi izstrādājumi gan no māla, gan šamota. Bija interesanti izzināt procesu, kādā tiek radīti šie mākslas darbi, jo darbnīcā ir gan Latgalei raksturīgais malkas ceplis, gan iespēja apdedzināt priekšmetus modernā elektrisajā keramikas mufelī. Kā izrādās, J. Seiksts ir ne tikai keramiķis, bet aizraujas arī ar glezniecību - visiemīļotākā ir akvareļtehnika.

Ekskursijas dalībnieki apskatīja darbnīcu un dārzu, kurā arī ik uz stūra var manīt saimnieka veidotas dārza skulptūras. Šis apmeklējums raisīja radošas domas un idejas dalībniekiem un savu iedvesmu bija iespējams izpaust keramikas darbnīcā.

Projekta dalībniece no Ukrainas stāsta, ka jūtas pateicīga par iespēju, iepazīt Latviju un tās kultūru, kā arī iepazīties tuvāk ar vietējiem cilvēkiem, jo tās dod iespēju vienam otru atbalstīt un saprast. Cita ukraiņu ģimene dalās iespaidos: “Liels paldies par tik brīnišķīgo ekskursiju. Šajās dienās piedzīvojām pozitīvas emocijas, kas dāvājā mums daudz skaistas atmiņas. Lai arī mūsu ģimenes bērns bija pats mazākais šajā braucienā, šajās divās dienās viņam bija, ko darīt un tās bija sajūsmas pilnas.”

Arī citi dalībnieki min, ka šīs divas dienas bijušas pozitīvas, un plānotās ekskursijas gan devušas jaunas zināšanas, gan bijušas aizraujošas, kā arī izveidojušās jaunas draudzības. Būtu ļoti svarīgi šāda veida sadarbību, kad latviešu un ukraiņu ģimenes piedalās kopīgās aktivitātēs, turpināt, jo tādējādi tiek veicināta empātija un izpratne vienam par otru. Tāpat šīs ekskursijas rada izpratni pat Latviju kā valsti, gan par tradīcijām, ko piekopjam, vērtībām un kultūru. Tāpat tas sniedz iespēju apzināties, ka Latvija nav tikai izvēlētā dzīvesvieta - Jēkabpils vai Aizkraukles novads, bet daudz kas vairāk.  

Projektu “Kultūrtandēms” realizē biedība “Vidusdaugavas NVO centrs” un to finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Vairāk par projektu, tā aktivitātēm un iespēju pieteikties, iespējams uzzināt, zvanot uz tel. nr. 29811673 (projekta vadītāja Monta).

KULTŪRTANDĒMS: Ukraiņu un latviešu ģimenes dodas ekskursijā uz Alūksni un Madonu