Noguldi ierosinājumu IDEJU BANKĀ U3A kustības attīstībai!
Virtuālā Ideju banka Trešās paaudzes universitāšu tīkla jeb U3A (angl. University of the Third Age) ieviešanai Latvijā tika atvērta 2024.gada jūnijā Kuldīgā.
Ideju banka ir nepieciešama, lai organizācijas no visas Latvijas, kā Jēkabpils, Rīgas, Jelgavas, Krāslavas, Kuldīgas, Ikšķiles, Ķeipenes, Siguldas un citur, kas strādā ar senioru mērķauditoriju viņu dzīves kvalitātes paaugstināšanai un mūžizglītībai, varētu sniegt priekšlikumus – kā efektīvāk organizēt šo darbu. Projekta partneri, eksperti un arī paši seniori var iesniegt idejas, kurās viņi izsaka savas vēlmes un rekomendācijas.
Iesniegto ideju analīze palīdz izprast dažādus aspektus un vajadzības, kas saistītas ar senioru izglītību Latvijā, tādējādi ir iespējams plānot pasākumus, kas sekmēs U3A attīstību un efektīvu īstenošanu.
U3A senioriem – kāds būs Latvijas modelis?
Latvijas sabiedrība strauji noveco, un, lai gan šis process ir dabisks un neatgriezenisks, ir nepieciešams laicīgi reaģēt uz to, veicinot pārmaiņas visās dzīves jomās. Sabiedrības novecošanās ietekmē ne tikai ekonomiku, bet arī kultūru, vērtības un attieksmi pret cilvēka vecumu.
Nav retums, ka, aizejot pensijā, cilvēki bieži sajūt sociālo izolāciju un vientulību, jo samazinās viņu sociālie kontakti. Vecāka gadagājuma cilvēkiem ir augstāks risks saslimt ar depresiju, infarktu, insultu un nervu sistēmas slimībām.
Lai nepieļautu senioru izslēgšanu no sociālajiem procesiem, viena no nozīmīgākajām praksēm, viena no atslēgām ir neformālā izglītība senioriem, kas palīdz saglabāt senioru aktīvu un veselīgu dzīvesveidu. Šī kustība ir izplatīta daudzās pasaules valstīs kā Trešās paaudzes universitāte jeb U3A Kā un kādu veidot Latvijas U3A modeli – ir nozīmīgs jautājums.
Sabiedriskā labuma biedrība “Vidusdaugavas NVO centrs” kopā ar četriem projekta partneriem no visas Latvijas ir uzsākusi sadarbību Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma atbalstītā projekta “Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveide Latvijā sabiedrības vecākās paaudzes sociālās labklājības un drošības vairošanas interesēs” (līguma Nr. 6.3.1.4.i.0/1/23/A/SIF/020) realizēšanai. Projekta mērķis ir stiprināt senioru un cilvēku ar invaliditāti pusmūža vecumā, kā vienu no sabiedrības vismazāk aizsargāto grupu un nozīmīgas sabiedrības daļas, interešu pārstāvniecību sociālās labklājības un drošības jomā pilsoniskajā dialogā ar publisko pārvaldi un lēmumu pieņēmējiem, izveidojot un attīstot Trešās paaudzes universitāšu tīklu Latvijā. Projekta partneri ir biedrības “Kuldīgas Senioru skola", “Ikšķiles senioru skola”, "Latvijas senioru kopienu apvienība" (Rīga) un “Baltā māja” (Līvāni) – organizācijas, kuru darbība jau ilgstoši ir saistīta ar senioriem, viņu mūžizglītību un iespējami ilgu dzīves kvalitātes saglabāšanu. Projekta vadītāja Agita Pleiko, projekta vadošās ekspertes – LU asociētā profesore Iveta Cīrule un Rīgas Stradiņa universitātes doktorante Tatjana Azamatova.
Ideju bankā vērtīgas idejas
Lai sistematizētu Ideju bankai iesniegtos priekšlikumus un sniegtu pārskatu par priekšlikumiem, kas saistītas ar senioru izglītību un U3A tīklu Latvijā, jautājumus un atbildes varam analizēt, sadalot kategorijās.
Lielākā daļa ideju attiecas uz pašu iespēju mācīties cilvēkiem pensijas un pirmspensijas vecumā. Pēc daudzu ideju autoru domām, vissvarīgākais nosacījums ir U3A tīkla attīstība un paplašināšanās Latvijā. Ierosināts izveidot izglītības centrus senioriem visos Latvijas novados un valstspilsētās. Šī tīkla ietvaros ideju autori iesaka arī izveidot vienotas un visiem partneriem pieejamas mācību programmas, kā arī to pasniedzēju sarakstu, kuri ir gatavi sadarboties ar senioru izglītības centriem, iekļaujot informāciju par lektoru kvalifikāciju un pieredzi. Tiek ierosināts arī izveidot U3A asociāciju, kas apvienotu visas izglītības iniciatīvas senioriem. Runājot par šī jumta organizācijas struktūru, tika ierosināti šādi iespējamie elementi: prezidents, valde, reģionālie koordinatori, asociētie biedri, fakultātes un fakultāšu vadītāju, Senioru skolu nolikums u.c. U3A tīkla asociācija varētu sniegt atbalstu dalīborganizācijām, piedaloties kopīgos projektos (SIF, Erasmus, Interreg), kas būtu noderīgi tām organizācijām, kurām ir maz līdzīgas pieredzes.
Liela uzmanība tiek pievērsta tam, lai vecāka gadagājuma cilvēkiem būtu pieejamas izglītojošas lekcijas un nodarbības bez maksas. Šis aspekts ir ļoti svarīgs, jo tas palīdz attīstīt jaunas prasmes un zināšanas bez papildu izmaksām. Lai atbalstītu jaunu U3A tīkla dalīborganizācijas, tiek piedavāta iespēja piedalīties meistarklasēs un lekcijās pie sadarbības partneriem. Izcelta atsevišķa laba iespēja pēc Lietuvas piemēra - virtuālās lekcijas un meistarklases senioriem. Online tikšanās iespējas tiek uzsvērtas kā veids, kā nodrošināt piekļuvi izglītībai arī tiem senioriem, kas nevar piedalīties klātienē.
Kā organizēt finansējumu U3A
Ideju bankai iesniegts daudz ieteikumu, kā organizēt finansējumu U3A pasākumiem. Tie ir: U3A tīkla reģionālajiem koordinatoriem nepieciešams valsts un pašvaldību finansējums, lai nodrošinātu U3A tīkla darbību un regulāras aktivitātes; U3A studenti veic līdzmaksājumu par izglītības pakalpojumiem; tirdzniecības tīkli, uzņēmēji, pašvaldības iestādes, vietējie un reģionālajie mēdiji, privātie ziedotāji - var atbalstīt U3A aktivitātes, ziedojot naudu vai sniedzot bezmaksas pakalpojumus. Attiecībā uz U3A telpu nodrošinājumu tiek ierosināts pielāgot slēgto skolu ēkas senioru izglītības centriem.
Ieteikumi par citiem U3A elementiem
Svarīgākā mācību procesa sastāvdaļa ir izglītojamie - paši seniori. Lai noturētu interesi mācīties,netika izteikts priekšlikums organizēt U3A studentu lojalitātes programmu: studenta apliecību un sertifikātu izsniegšanu, bonusu piešķiršanu utt..
Pēc respondentu domām, būtu jāveic regulāras U3A studentu aptaujas, lai noskaidrotu mērķauditorijas mācību vajadzības un vēlmes. Iegūtos datus var izmantot, lai novērtētu studentu apmierinātību, pilnveidotu studiju programmas, veiktu publikācijas, ziņotu sadarbības partneriem utt.
Daudzi atšķirīgi priekšlikumi attiecas uz vienu no svarīgākajām izglītības procesa sastāvdaļām - pasniedzējiem. Starp iespējamiem lektoru variantiem tika minēti: paši seniori, valsts un pašvaldību iestāžu speciālisti, izglītības sistēmas mācībspēki, profesionāļi ir savas jomas eksperti, kuri ir gatavi dalīties pieredzē, augstskolu studenti, kuri ir ieinteresēti iziet praksi un iegūt pieredzi, strādājot ar senioriem. Vairāki respondenti uzsvēra nepieciešamību popularizēt brīvprātīgā darba ideju gan senioru vidū, gan plašākai sabiedrībai iesaistoties brīvprātīgajā darbā.
Bankas ideju autori uzsver, ka U3A kustības popularizēšanai sabiedrībā ir nepieciešama informēšanas kampaņas rīkošana. Šim nolūkam tiek ierosināts ieviest Atvērto durvju dienas, regulāras publikācijas pašvaldību izdevumos, seniora pozitīva tēla veidošana masu medijos, U3A tīkla ziņu lapas vai Senioru avīze u.c.
Ikviens interesents joprojām var sniegt savas idejas un dalīties ar savu redzējumu par to, kā labāk organizēt senioru izglītību Latvijā.
Ideju banka ir pieejama šajā saitē: https://ieej.lv/8ocdM vai skenē QR kodu
Tatjana Azamatova
Vidusdaugavas NVO centrs
projekta vadošā eksperte