Noslēdzies projekts “21.gadsimta nepieciešamība – medijpratība un prezentēšanas prasmes”

Biedrība “Jēkabpils NVO resursu centrs” jau vairākus gadus īsteno Jēkabpils pilsētas pašvaldības finansētos NVO projektus. Šā gada pirmajā pusgadā izsludinātajā konkursā, biedrībai tika piešķirts finansējums projekta „21. gadsimta nepieciešamība – medijpratība un prezentēšanas prasmes” realizēšanai.
Tā mērķis bija stiprināt pilsoniskās sabiedrības veidošanos Jēkabpils pilsētā, sniedzot praktiskas un teorētiskās zināšanas nevalstiskā sektora pārstāvjiem un citiem interesentiemmedijpratībā, viltus ziņu atpazīšanā un ziņu avotu izvērtēšanā, kā arī veicināt nevalstiskā sektora organizāciju pārstāvju prezentēšanas mākslu, apmācot, kā sekmīgi uzstāties auditorijas priekšā.
Viena no 21.gadsimtu raksturojošākajām tendencēm ir ievērojamā sociālo portālu un tehnoloģiju loma cilvēka ikdienā. Arvien vairāk laika tiek pavadīts interneta vidē, bieži aizmirstot par saskarsmi realitātē, un to, kāda informācija par sevi tiek sniegta publiski pieejamos resursos. Liela daļa sociālo tīklu lietotāju neapzinās sevis pārpublicētās vai profila kontā ievietotās informācijas patiesumu, neizvērtē informācijas avotu un nepielieto kritisko domāšanu, analizējot informāciju. Tādā veidā sabiedrībā tiek izplatītas ne tikai puspatiesības, bet arī viltus ziņas jeb tā sauktā dezinformācija.Tikpat aktuāla tendence mūsdienās ir arī nepieciešamība prezentēt sevi, savu ideju vai organizāciju auditorijas priekšā. Lai par šīm tēmām izglītotu Jēkabpils nevalstiskā sektora pārstāvjus, pašvaldības pārstāvjus un citus interesentus, projekta ietvaros tika organizētas divas nodarbības – akadēmiskā lekcija un praktisks seminārs.
Lekciju “21.gadsimta gūstā” pasniedza Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes lektore Velta Skolmeistere. Lekcijas laikā tika pievērsta uzmanība tādiem jautājumiem kā: viltus ziņas – to atpazīšana, sevis prezentēšana sociālajās vietnēs, kritiskās domāšanas attīstīšana katrā indivīdā, kurš lieto sociālos medijus, tādējādi liekot klātesošajiem aizdomāties par to, kādu informāciju tie par sevi atklāj publiskajā telpā un, ka interneta vidē nav iespējama personiskā telpa, visas par sevi atklātās ziņas var kļūt neatgriezeniski pieejamas jebkuram. Lektore skaidroja, ka mūsdienās ir kļuvis aktuāls termins „digitālie zīdaiņi”, kurš attiecināms uz jauniešiem, kuri dzimuši pēc 1992.gada, bet jo īpaši – uz mūsdienu pusaudžiem.
Lekcijas laikā atklājās arī paradokss – klātesošie jaunieši atzina, ka cenšas izvairīties no sociālo tīklu atklātības, un tos izmantot mazāk, taču gados vecāki cilvēki, tieši pretēji – mēģina sarast ar interneta pasauli, kuru pamazām ienes savā ikdienas dzīvē, jo ir tāda nepieciešamība, piemēram, saziņa ar radiniekiem ārzemēs.
Otro nodarbību – praktisku semināru “Runas un prezentēšanas prasmes”, vadīja prezentēšanas prasmju treneris un LNT ziņu moderators Oskars Priede. Viņš semināra dalībniekiem sniedza profesionālas zināšanas par to, kādus paņēmienus izmantot, lai pārvarētu stresu publiskas uzstāšanās laikā, kā atrast sevī apziņu, ka pārdzīvojumiem pirms konkrētās uzstāšanās nav pamatojuma, kā sagatavoties pirms uzstāšanās, un dažādus citus vērtīgus prezentēšanas mākslas padomus. Dalībniekiem bija iespēja profesionāla trenera vadībā prezentēt sevi vai biedrību/organizāciju. Šo iespēju gribēja izmantot katrs, lai iegūtu atsauksmes par savu uzstāšanās kvalitāti. O.Priede semināra laikā vairākkārt norādīja, ka tikai darot un mācoties no kļūdām mēs iegūstam prasmes un pārliecību par sevi un savu sacīto.
Lekciju laikā tika iegūtas teorētiskas un praktiskas zināšanas gan sevis pasniegšanas, gan organizācijas prezentēšanas mākslā, gan sniegts ieskats par sociālās vides plusiem un mīnusiem, tādējādi uzlabojot nevalstisko organizāciju vidi Jēkabpils pilsētā
Projektu „21.gadsimta nepieciešamība – medijpratība un prezentēšanas prasmes” finansiāli atbalsta Jēkabpils pilsētas pašvaldība.
Informāciju sagatavoja:
Sintija Klūga-Grode,
Santa Kūlīte
Biedrība “Jēkabpils NVO resursu centrs”